İşyeri Ruhsatı ve Teknik Rapor

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen bize ulaşınız.

Untitled-2-1
Untitled-2

Statik Teknik Rapor , Deprem Risk Raporu, Deprem Dayanıklılık-Sağlamlılık Raporu ve Değerlendirme Raporu

Güncel kanunlar ve yönetmelikler ışığında bazı bakanlıklar ve belediyeler İşyeri Ruhsatı alabilmek için Teknik Rapor veya Statik Rapor istemektedirler. Statik Proje Mühendislerinin bakanlığın isteklerine uygun olarak Teknik Rapor (Statik Rapor) hazırlamaktadır. İnşaat Mühendislik Firması olarak yasalar ve kanunlar çerçevesinde İşyeri Tescil Belgesi (İTB) ve Serbest İnşaat Mühendisi (SİM) belgesi ile yetkilendirilmiş olup Teknik Rapor (Statik Rapor) ve İskan Alımında yetkilendirilmiş komanditer şeklinde çalışan işletmeyiz.

İşyeri Ruhsatı ve Teknik Rapor Nedir?

İşyeri Ruhsatı ve Teknik Rapor (Statik Rapor) ilgili mevcut yapının kullanım durumunu dikkate alınarak yapının faaliyet alanına uygun olup olmadığı yapının bakanlıkların veya belediyenin yönetmelik ve şartlarını taşıyıp taşımadığını kontrol ederek inşaat mühedisi tarafından hazırlanan belgeler ve raporlardır.

İşyeri Ruhsatı ve Teknik Rapor (Statik Rapor) hazırlanırken mimari, statik, mekanik, çevre etkileşim bakımından Teknik Rapor (Statik Rapor) hazırlanır.

Teknik Rapor (Statik Rapor) Nasıl Hazırlanmalıdır?

Teknik Statik Raporlar yapının durumunu analiz etmesi ve 2019 deprem yönetmeliği şartlarına uygun olarak hazırlanması gereklidir. Yönetmeliğe göre deprem testi şeklinde yapılmalıdır. Teknik Rapor (Statik Rapor) hazırlanırken raporda olması gereken mevcut yapının durumu, olası deprem etkisi altında yapının sağlamlık durumu ve değişiklikler incelenerek dikkate alınmalıdır.

Türkiye’de İşyeri Ruhsatı ve Teknik Rapor (Statik Rapor) hazırlama yetkisi İnşaat Mühendisleri Odasına Kayıtlı SİM Belgesi ve İTB Belgesi olan İnşaat Mühendislerinden Statik Proje Mühendisi Faaliyetinde bulunan Mühendisler yetkilendirilmiştir. Yapı Denetim Kuruluşları Teknik Rapor (Statik Rapor) ve İşyeri Ruhsatı vermekle yetkili değildir.

Teknik Rapor (Statik Rapor-Deprem karşı sağlamlık durumu raporu) ve İşyeri Ruhsatı belirlenmeden önce yapının tadilat durumu ve mevcut durumları göz önünde bulundurulur. Olumsuz durumlar var etkisini dikkate alınmalıdır. Yapının Depreme gösterdiği performansa bağlı olarak incelenmesi ve Teknik Rapor (Statik Rapor) hazırlanması gerekir. Yetkili firmanın faaliyette olduğunu gösteren İşyeri Tescil Belgesi yani (İTB) olması, Serbest İnşaat Mühendisi (SİM) belgesi olması gereklidir. Bunun yanında Taahhüt belgesi ve İmza Beyanıda gereklidir.

TEKNİK RAPOR-SAĞLAMLIK RAPORU-STATİK RAPOR ÇEŞİTLERİ

1- KAPSAMLI RAPOR(TAHRİBATLI YÖNTEM) : BAKANLIKÇA YETKİLENDİRİLMİŞ YAPI LABORATUVARINCA MEVCUT YAPIDAN NUMUNELER (BETON SINIFI TESPİTİ İÇİN KOLONLARDAN KAROT ALIMI-SCHMİDTH ÇEKİCİ VURUŞLARI, DONATI DURUMLARININ TESPİTİ İÇİN KOLONLARDA SIVA SIYIRMA VE PASPAYLARININ SIYIRMA İŞLEMİ-RÖNTGEN CİHAZI İLE TARAMA VB) ALINMASI, SİSMİK ZEMİN ETÜDÜ, MEVCUT BİNANIN RÖLEVE PLANININ ÇIKARILMASI VE BİLGİSAYARLI ORTAMDA YAPININ MODELLENMESİ İLE PERFORMANS ANALİZİNİN YAPILARAK RAPORLANMASI İŞİDİR.

 

2- TAHRİBATSIZ YÖNTEM: MEVCUT YAPININ GÖZLEMSEL ALETSEL (SCHMİDTH ÇEKİCİ İLE BETON SINIFININ BELİRLENMESİ, PS-200 RÖNTGEN CİHAZI İLE DONATI DURUMLARININ BELİRLENMESİ İSTEĞE VEYA DURUMA GÖRE SIYIRMA YAPILMAK SURETİYLE DONATI TÜRÜ VE DURUMLARININ TESPİTİ) ÇALIŞMALARLA MEVCUT YAPININ SAĞLAMLIK DURUMU YİNE SİSMİK ZEMİN VE RÖLEVE PLANINA GÖRE PERFORMANS ANALİZİ YAPILARAK RAPORLANMASI İŞİDİR.

3- GÖZLEMSEL YÖNTEM: MEVCUT YAPIDA HİÇ BİR ALETSEL ÇALIŞMA YAPMADAN SADECE BİNANIN YAPISAL KUSURLARININ OLUP OLMADIĞI HAKKINDA GÖZLEMSEL İNCELEME YAPILARAK YAPI HAKKINDA ÖN FİKİR VERME İLE İLGİLİ RAPORLANMASI İŞİDİR.

 

4- RİSKLİ YAPI TESPİTİ YÖNTEMİ: 6306 SAYILI KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI KAPSAMINDA VE FORMATINDA TEKNİK RAPOR HAZIRLAMA İŞİ Kİ BU RAPORLAMA İLGİLİ KURUM OLAN BELEDİYEYE BİLDİRİLMEK ZORUNDA OLUP RAPOR SONUCU RİSKLİ OLAN BİNALARIN 2 SEÇENEĞİ BULUNMAKTADIR. YA YIKACAKLAR YA DA GÜÇLENDİRECEKLERDİR. VATANDAŞLAR VE KURULUŞLAR KİRACILARINI ÇIKARMAK İÇİN HUKUK AÇISINDAN KUVVETLİ BİR YASA OLDUĞUNDAN BU YÖNTEME BAŞVURMAKTADIRLAR

TEKNİK RAPOR İSTEĞİ HANGİ KURUM VE KURULUŞLARA HAZIRLANIR

1- OLASI DEPREME KARŞI BİNALARININ SAĞLAM OLUP OLMADIĞI HAKKINDA BİLGİ EDİNMEK İSTEYEN BİNA SAHİBİ VATANDAŞLAR İLE ÖZEL VE TÜZEL KAMU KURUM VE  KURULUŞLAR İÇİN TALEP DURUMUNA GÖRE İSTENEN RAPOR HAZIRLANMAKTADIR YANİ

A- KAPSAMLI(TAHRİBATLI YÖNTEMLİ) TEKNİK RAPOR

B- TAHRİBATSIZ YÖNTEMLİ TEKNİK RAPOR

C- GÖZLEMSEL YÖNTEME BAĞLI TEKNİK RAPOR

D- RİSKLİ YAPI TESPİTİ

2- İŞLETME RUHSATI ALMAK İSTEYEN FİRMALAR İÇİN YANİ

REHABİLİTASYON MERKEZLERİ KURULUŞ AŞAMASINDA MİLLİ EĞİTİMDEN İŞLETME RUHSATI ALABİLMELERİ İÇİN MİLLİ EĞİTİM DEPREME KARŞI SAĞLAMLIK DURUMUNUN TESPİTİ İÇİN TEKNİK RAPOR İSTENMEKTE OLUP FİRMAMIZ VE YETKİLİ MÜHENDİS OLARAK TEKNİK RAPOR HAZIRLAMA KONUSUNDA TECRÜBELİ VE UZMANLAŞMIŞ BİR KONUMDAYIZ VE TÜRKİYE’NİN BÜTÜN VATAN TOPRAKLARININ OLDUĞU YERDE BU GÖREVİ ÜSTLENMİŞ, ÇOK SAYI DA TEKNİK RAPOR YAPMIŞ  VE HALEN DE FAAL OLARAK  YÜRÜTMEKTEDİR.

ÖZEL KURS MERKEZLERİ: SANATSAL KURSLAR ( DANS KURSU, MÜZİK KURSU, BALO KURSU) EHLİYET KURSU, YABANCI DİL KURSLARI,

– ÖZEL TEMEL LİSELER

– ÖZEL OKUL VE KOLLEJLER

– YÜKSEKÖĞRETİM ÖĞRENCİ YURTLARI

– ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİ YURTLARI

– ANAOKULARI

– GÜNDÜZ BAKIM EVLERİ

– KREŞLER

– KURAN KURSLARI

– HAFIZLIK MERKEZLERİ

– OTEL, MOTEL İŞLETMELERİ